Przejdź do treści

Wynajem długoterminowy czy leasing

Nie każdy kierowca chce bądź ma potrzebę zakupu auta na własność. Wielu z nich zastanawia się nad alternatywną, korzystniejszą opcją. Wybór jest tu między wynajmem długoterminowym samochodu a leasingiem. Warto zatem wiedzieć, czym charakteryzuje się każda z tych form nabycia auta i która z nich będzie lepsza w danej sytuacji. Różnice są bowiem istotne.

Wynajem długoterminowy a leasing

W przypadku leasingu samochodu mowa jest tu o ponoszeniu miesięcznej opłaty leasingowej w czasie korzystania z auta oraz o możliwości wykupienia samochodu z końcem umowy. Inaczej jest w przypadku wynajmu auta.

Wynajem długoterminowy przypomina nieco leasing operacyjny, jednak są pewne różnice. Przede wszystkim wynajmujący samochód ponosi miesięczne opłaty za jego wynajem, jednak opcja ta nie łączy się z wykupem samochodu po zakończeniu umowy wynajmu.

Różnice między wynajem długoterminowym a leasingiem

Zanim podejmie się decyzję o tym, czy lepszy będzie wynajem długoterminowy, czy leasing, warto poznać szczegółowe różnice między tymi formami finansowania auta. Koniec umowy leasingu zwykle łączy się z możliwością wykupienia samochodu przez leasingobiorcę. W przypadku wynajmu długoterminowego takiej możliwości nie ma. Auto wraca do firmy, która samochód wynajęła.

Druga różnica dotyczy opłaty wstępnej. Większość firm leasingowych oczekuje od klienta wpłaty wkładu własnego przy podpisaniu umowy leasingu. Inaczej jest w przypadku wynajmu długoterminowego. Firmy wynajmujące auta nie oczekują od klienta wnoszenia żadnej opłaty wstępnej. Ustalana jest wyłącznie wysokość miesięcznych rat. Jest to zatem dobre rozwiązanie dla tych kierowców, którzy nie chcą bądź nie mogą ponieść większego kosztu już na samym początku.

Jest jeszcze jednak różnica przemawiająca na korzyść wynajmu długoterminowego. Firmy wynajmujące auta oferują w ramach umowy także wiele usług dodatkowych. Mowa tu choćby o serwisie samochodu czy usłudze zmiany opon. W przypadku leasingu często takich usług dodatkowych nie ma.

Dla kogo leasing operacyjny, a dla kogo wynajem długoterminowy?

Leasing to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla tych osób, które po zakończeniu umowy leasingowej są zainteresowane wykupieniem auta. Wynajem długoterminowy to opcja dla osób ceniących sobie wygodę. To nie tylko możliwość jazdy bardzo dobrym samochodem za stałą opłatę miesięczną, ale również możliwość korzystania z usług dodatkowych, które wliczone są w koszty wynajmu samochodu.

Warto także podkreślić, że firmy wynajmujące auta posiadają często szerszą ofertę samochodów. Dostępne są zarówno auta nowe, nieco droższe, jak i te starsze, których koszt wynajmu jest niższy. Oznacza to, że osoba chcąca wynająć auto na dłuższy termin, może taką możliwość dopasować do swojego budżetu.

Można także powiedzieć, iż leasing to dobra opcja raczej dla firm, które opłaty leasingowe mogą wliczyć w koszty prowadzenia firmy. Osoby fizyczne takiej możliwości nie mają, zatem wynajem długoterminowy będzie dla nich idealnym rozwiązaniem.